Májové putování do Dvorka

Z historie putování k obrázku do Dvorku

Původ obrázku Panny Marie, Pomocnice křesťanů sahá až do doby německé okupace, kdy byli studenti řádu salesiánů vypovězeni ze svých ústavů v Ostravě a Fryštáku. Zásluhou salesiánského bohoslovce Stanislava Dvořáka z Olešenky a přibyslavského faráře P. Františka Halíka získali útočiště v prázdné Kolonii zrušeného Sdružení katolické mládeže. Část gymnazistů se do Dvorka přestěhovala 14. září 1943. Bylo to 15 kvintánů, 15 kvartánů a 3 žáci, kteří navštěvovali přibyslavskou školu, plus profesorský sbor. V dalším školním roce vzrostl počet studentů na 50. V Přibyslavi a okolí našli salesiáni řadu příznivců a tak mohli takřka nerušeně pokračovat ve studiu.

2015_05_Majove_putovaniNa poděkování za šťastné vyřešení nelehké situace se profesoři a studenti rozhodli proti kolonii umístit obraz Panny Marie, Pomocnice křesťanů. Stalo se to na její svátek 24. května 1944 a požehnán byl tehdejším ředitelem ve Dvorku P. Oldřichem Medem.

Po skončení války se studenti vrátili zpět do Fryštáku a Dvorek navštěvovali chovanci salesiánských ústavů pouze o prázdninách. Po roce 1948 byly tyto aktivity přerušeny a salesiánskou minulost připomínal pouze obrázek na smrku. Vlivem počasí obrázek chátral a byl renovován v roce 1969. Od té doby uplynula pěkná řádka let a tato památka byla opět v havarijním stavu. Proto byla zhotovena nová skříňka  a do ní vložen nový obraz, pořízený v Římě. Dále byly do skříňky umístěny průvodní texty soudobé i původní latinský s překladem, původní obraz a  kopie z roku 1969 i soudobé tiskoviny, vše zataveno v umělé hmotě. Na smrk byl obraz zavěšen v závěru roku 2007. Na renovaci se podíleli občané Dvorka, Přibyslavi, Dolní Jablonné i salesiánští aktivisté z Brna a Rosic.

Obrázek byl požehnán přibyslavským farářem P. Zdeňkem Kubešem při májové pobožnosti 3. května  2008 za účasti  poutníků z Přibyslavi a okolí. Dostavila se i skupinka bývalých studentů, ubytovaných ve dvorecké kolonii v letech 1943 -1945 a příznivci salesiánů z Rosic.

Ke dni 5.5.2015 připravil František Pometlo

Každoroční připomínka

Putování k obrázku z Přibyslavi do Dvorka v roce 2016. Zdrávi došli!

Minulé ročníky

Fotky z putování 16. května 2015

Fotky z putování 22.5.2010

Fotky z putování 2009