[metaslider id=11715]

V minulých číslech jsme vás informovali, že čekáme na vyjádření, zda budou naše varhany prohlášeny za kulturní památku. Podařilo se nám zkontaktovat se s pracovníky z Odboru památkové péče Ministerstva kultury České republiky, kteří mají na starost kraj Vysočina. Jsou velmi vstřícní a pomohli nám při zajišťování dalších podkladů. Při osobní návštěvě Mgr. Romana Svobody z krajského památkového ústavu pro Vysočinu v Telči, která se uskutečnila v půlce ledna, byla provedena podrobná fotodokumentace nástroje. Při této příležitosti nás Mgr. Svoboda informoval, že v polovině února bude zasedat Krajská komise a budou tam projednávat naši žádost.

V pátek 23. 1. 2009 bylo veřejné zasedání Pastorační a Ekonomické rady farnosti. Na tomto setkání bylo oznámeno, že oprava varhan byla dána do investičního plánu na rok 2009. Nástroj bude opravovat MgA. Dalibor Michek, varhanář a restaurátor ze Studének u Jihlavy (výherce výběrového řízení z května 2008). Domluvili jsme se, že varhany bude opravovat po částech, aby byly co nejdéle funkční a mohly se používat při doprovodu mší sv.

V roce 2008 se uskutečnilo 6 kulturních akcí (ples, výstavy, zábava, koncerty) a obcházení s kasičkami dům od domu. Všem, kteří se zapojili organizačně nebo sponzorsky, srdečně děkujeme. I v letošním roce plánujeme benefiční koncerty a další akce, které by náš záměr podpořily.

24. ledna se konal II. ročník farního benefičního plesu. Celou akci zaštítil a podpořil pan Lukáš Sejkora. Hlavní koordinátorkou byla paní Zdena Strašilová. Srdečně děkujeme všem, kteří se na této akci jakkoli podíleli. Plesu se zúčastnilo asi 200 lidí a zábava byla v plném proudu až do půl třetí ráno. Celkový výtěžek zveřejníme po vykalkulování všech nákladů.

26. dubna je naplánován benefiční koncert. V posledním květnovém víkendu bychom byli rádi, kdyby se uskutečnila benefiční zábava a setkání s dechovkou. O Mlékárenských dnech se připravujeme na „varhanní maraton“ – po celou dobu, kdy bude otevřený kostel, budou místní varhaníci hrát na varhany. Další benefiční koncert máme domluvený na 22. listopadu. Rok pak uzavřeme tradičním zpíváním koled na svátek sv. Štěpána. Budeme vás v průběhu roku podrobněji informovat o tom, které akce se uskuteční.

 

Pozn.: Text zpracovali Karel Březina a Marie Zrzavá pro Přibyslavský občasník 2/2009 (č. 218), ročník XIX, Přibyslav 2009.

6 comments

off white

Thank you so much for providing individuals with a very remarkable opportunity to read critical reviews from here. It’s usually very lovely plus stuffed with a great time for me and my office colleagues to search your blog a minimum of thrice every week to find out the latest guidance you have. Not to mention, I am also always amazed for the good knowledge you serve. Certain 4 points in this post are in fact the finest I’ve had.
off white http://www.offwhitehoodies.us

golden goose cheap

I and also my pals were actually examining the good tactics found on the website and then I had a terrible suspicion I never thanked you for those secrets. These ladies are actually warmed to read them and now have simply been enjoying them. We appreciate you simply being quite thoughtful as well as for pick out this form of helpful guides millions of individuals are really desirous to discover. My very own honest apologies for not expressing appreciation to you sooner.
golden goose cheap http://www.goldengooseshoes.us.org

yeezy boost 500

I want to show my thanks to you just for bailing me out of this type of condition. Because of surfing around throughout the online world and meeting advice which are not productive, I believed my entire life was over. Being alive without the solutions to the issues you have resolved by way of the article is a crucial case, and the kind that might have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t discovered your website. Your own personal training and kindness in taking care of all things was helpful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a subject like this. I can also now look ahead to my future. Thank you so much for your professional and result oriented help. I will not think twice to propose your web blog to anyone who wants and needs assistance on this subject.
yeezy boost 500 http://www.yeezy-500.us.com

bape t shirt

I precisely wanted to appreciate you once more. I do not know the things I might have worked on without the creative ideas shared by you concerning that topic. Entirely was the hard circumstance in my opinion, however , understanding the expert form you dealt with it forced me to leap with joy. I will be thankful for this help and then have high hopes you are aware of a great job that you’re doing educating men and women thru your blog post. More than likely you have never met any of us.
bape t shirt http://www.bape.us.org

goyard bags

I not to mention my guys happened to be reading the good thoughts on your website then unexpectedly came up with an awful feeling I had not expressed respect to the web site owner for those tips. My ladies were as a consequence glad to learn all of them and have now really been enjoying those things. Appreciation for being well kind and also for deciding upon such tremendous information most people are really wanting to discover. Our honest regret for not expressing appreciation to you earlier.
goyard bags http://www.goyardshandbag.us

off white outlet

After I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any way you’ll be able to remove me from that service? Thanks!
off white outlet http://www.offwhite.us.org

Odpovědět