[metaslider id=11715]

Proč se modlit křížovou cestu?

Již dva tisíce let nás posiluje jistota víry, že na život nejsme sami. Těsně před svým návratem k Otci přislíbil Pán Ježíš svým učedníkům: „Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa!“ (Mt 28,20). Tím ale řekl totéž i všem generacím věřících, vždyť on žije a je „stejný včera i dnes i navěky“ (Žid 13,8). Každý z věřících v Krista na sobě může zakoušet jeho věrnost tomuto zaslíbení; stačí, že se mu s vírou otevře a spolehne se na něj.

Propojit vše těžké v našem životě s Kristem

Modlitba křížové cesty potom není jen příležitost, jak si uvědomit, že náš život je plný temných a bolavých skutečností; to víme i bez ní. Je to především jedinečný způsob, jak vědomě propojit to těžké v našem životě s Kristem a s mocí jeho lásky, jak si uvědomit a prožít, že na životní těžkosti nejsme sami. Je tu Pán, který se nás chce ujmout a provést nás každým údolím smrti (srov. Žl 23,4), dát nám i v temnotách toho, co prožíváme, zakusit svoji přítomnost. Vždyť pro něho „žádná tma není temná; noc jako den svítí, temnota je jako světlo“ (Žl 139,12).

Jak se modlit křížovou cestu

Křížovou cestu jsou křesťané zvyklí se modlit především v pátek a v době postní, protože si skrze ni připomínají Ježíšovo utrpení a smrt za nás a pro nás. Většinou se křížovou cestu modlíme společně. Křížovou cestu je možné pojmout i jako osobní modlitbu, v níž chceme na své vlastní životní cestě nově potkat Krista. Proto je možné se ji modlit kdykoliv, nejen v době postní, a není dokonce ani nutné se ji pomodlit naráz celou. Někdy nám postačí jen několik zastavení, nebo dokonce jen jedno. Důležité je naučit se spojovat svoji životní cestu s jeho cestou, otevřít se pro to, co nám chce říci, zahlédnout ho přítomného v tom, co prožívám, a sjednotit se s ním ve svých postojích, smýšlení a jednání.

Zastavení, která nejsou v Bibli

Snad zbývá dodat, proč v křížové cestě rozjímáme i nad zastaveními, která nejsou doložena svědectvím Písma. Odpověď je prostá: sám lidský život vytvořil tato zastavení, ve kterých lidé nechtěli zůstat sami. Dnes už nejsme schopni zrekonstruovat Ježíšovu cestu od Piláta až na Golgotu přesně krok za krokem. Ale zastavení, která vytvořila křesťanská tradice, jsou vyjádřením víry, že Ježíš je s námi v každé situaci, i když to necítíme, a že může všechny těžké chvíle našeho života proměnit svou mocnou přítomností.

Modlitba křížové cesty je tedy příležitost, abychom Ježíše na své vlastní cestě rozpoznali; ne jako toho, kdo stojí mimo nás, kdo sleduje, jak ji zvládáme, ale jako toho, kdo žije, raduje se a trpí v nás. Je to příležitost pro setkání s ním ve vlastním srdci, které často bývá životními trápeními sevřené, neschopné přijmout lásku Boží ani lidskou.

Se svolením zpracováno podle publikace Vojtěcha Kodeta: Křížová cesta (Jeho rány nás uzdravily), kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství a převzato z webu www.vira.cz

6 comments

golden goose shoes sale

I simply wanted to thank you so much once more. I do not know the things I could possibly have tried without these ways shared by you about such a problem. This has been a real scary circumstance in my circumstances, nevertheless viewing a new expert fashion you solved it took me to weep with delight. I’m happy for your help and thus trust you comprehend what an amazing job your are accomplishing training people using your blog. I am sure you have never met any of us.
golden goose shoes sale http://www.goldengooseshoes.us.org

golden goose

I and my buddies have already been analyzing the good procedures from your web blog and then before long I had an awful feeling I never thanked the web site owner for those techniques. All of the men had been consequently excited to read through all of them and have extremely been using these things. We appreciate you genuinely simply accommodating as well as for getting certain very good issues most people are really desirous to be informed on. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.
golden goose http://www.goldengoosesneakerssale.us.com

ggdb shoes

Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily memorable chance to discover important secrets from this site. It is always so awesome and jam-packed with a good time for me personally and my office colleagues to visit the blog no less than thrice in 7 days to find out the latest things you have got. And of course, we’re always fulfilled for the breathtaking advice you serve. Selected 1 facts in this posting are in fact the most effective I have had.
ggdb shoes http://www.goldengoose.us.org

off white

I enjoy you because of each of your effort on this blog. My daughter really likes making time for investigations and it is easy to see why. We all hear all regarding the powerful manner you offer insightful techniques by means of the blog and in addition encourage response from some other people on that idea so my princess is understanding a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re conducting a superb job.
off white https://www.off-whites.us

bape clothing

My spouse and i got really glad that John managed to finish up his inquiry because of the precious recommendations he gained in your site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving for free methods which others may have been trying to sell. Therefore we fully understand we now have the blog owner to give thanks to because of that. The entire explanations you made, the simple website navigation, the relationships you give support to create – it’s most fantastic, and it’s making our son in addition to us do think the subject matter is awesome, which is extremely essential. Thank you for the whole lot!
bape clothing http://www.bape.us.org

Odpovědět