[metaslider id=11715]

Milý Petře, zrcadlo našich zrad

Milý Petře,

když ti píšu, myslím znovu na onen večer, kdy stál Ježíš před soudem a byl pak odsouzen k smrti a ty ses na dvoře ohříval u ohně. Tam jsi ho zapřel.

Sázím se, že když jsi zradil Ježíše, pak přestože jsi byl tak blízko u ohně, aby ses zahřál v nočním chladu, mrazilo tě na celém těle a u srdce. Vždyť když někdo miluje, ale uvědomí si, že chybil, srdce mu zledovatí!

Proléval jsi slzy, když sis uvědomil, cos udělal, protože je pravda, co o tobě píše Heinz: „Petr nezapírá Ježíše z pouhé zbabělosti. Nikdy se neprojevil jako zbabělec. Nechybí mu charakter, ochabuje jeho víra.“

Ježíš přece věděl, že ho zapřeš, a přece ti chtěl jednoho dne odhalit tvé poslání a řekl ti: „Petře, na tobě zbuduji svou církev.“ Pro Ježíše, pro ostatní učedníky, pro křesťany všech dob jsi vždycky představoval víru, měl jsi vůdčího ducha. A přece jsi zradil Mistra. Proč? Snad proto, že Bůh, který neponechává nikdy nic náhodě, chtěl nám tvým prostřednictvím říct, že přes naše slabosti nás miluje nekonečnou láskou.

Milý Petře, když uvažuji o tom, co se ti přihodilo, myslím na naši křehkost, na naši malověrnost, na naši omezenou lásku k Bohu, na naše sobecké zájmy.

Naše víra, často zárodečná, nás často vede k tomu, abychom si vytvořili „boha“ k svému užívání a konzumování nebo morálku přizpůsobitelnou každé situaci. Jsme jako ty, Petře, když zapíráme Ježíše v malých nebo velkých životních zkouškách, při kterých by zralá víra vnukala naopak naprostou důvěru v Boha, jistotu, že za onou otřesnou nebo dramatickou událostí chce nám dát Bůh znamení milosrdenství.

Milý Petře, tvá zrada mi také připomněla a trochu oživila, co cítil Ježíš při tvém zapření. Také toto utrpení mělo být zřejmě součástí jeho pašijí.

Biblická moudrost nás napomíná: „Přítel je poctivý, i když tě zraňuje, nepřítel tě klame, i když tě líbá … Přátelit se s kdekým je ke škodě; kdo však miluje, přilne víc než bratr.“ Jaké hluboké zklamání, jakou hořkost a sklíčenost v sobě pociťujeme, když shledáme, že jsme byli zrazeni, obelstěni někým, s kým nás pojilo hluboké přátelství!

Ale Ježíš tě neodsoudil, dokonce tě měl i nadále rád. Když máme někoho rádi, milý Petře, nedovedeme přát zlo tomu, kdo nám je působí. Jakmile máme nenávistné pocity vůči někomu, koho milujeme a kdo nám ublížil, je to známka, že naše láska nebyla pravá, že to nebylo upřímné přátelství.

Je doba, kdy se mají dokázat city mezi osobami, láska, úcta, náklonnost. Sirachovec říká: „Přítel tě miluje za každé okolnosti, je to bratr v den protivenství.“

Milý Petře, také nám se stává jako tobě, že milujeme přítele, a přece ho zapřeme. Ale důležité je, abychom uměli uznat své křehkosti a snažili se je odstranit. Díky za tvé slzy lítosti a za pokání! Poučil jsi mě, že naděje nikdy nepřestává, že se hodí vždy a pro všechny. Bezpečná naděje z vědomí, že Někdo nás bez ohledu na naše viny miluje.

Se svolením zpracováno z knihy: Otevřené dopisy (Francesco Armenti),kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství a převzato z webu www.vira.cz

21 comments

bape hoodies

I simply needed to thank you so much again. I am not sure the things I might have implemented in the absence of the methods documented by you about such topic. It seemed to be a depressing concern in my view, nevertheless witnessing the very specialized way you resolved it made me to leap with joy. I’m thankful for this support and in addition pray you know what an amazing job you are always undertaking instructing men and women all through a site. Most likely you’ve never encountered any of us.
bape hoodies http://www.bapehoodies.org

kyrie irving shoes

Thank you so much for providing individuals with an exceptionally superb possiblity to check tips from here. It can be so kind plus jam-packed with fun for me and my office peers to search your website particularly 3 times per week to see the new guidance you have. Not to mention, we are always fascinated with your remarkable hints you serve. Selected 4 tips in this article are in fact the most efficient we have ever had.
kyrie irving shoes http://www.kyrie9.org

curry shoes

I’m just writing to make you understand what a extraordinary encounter my cousin’s girl went through reading your site. She mastered many things, with the inclusion of what it’s like to have a marvelous coaching heart to have most people clearly know precisely specified hard to do subject matter. You truly exceeded my desires. Thank you for presenting such powerful, trusted, revealing not to mention easy tips about this topic to Lizeth.
curry shoes http://www.stephcurry.us

off white

I would like to convey my gratitude for your generosity for individuals that actually need assistance with the idea. Your special commitment to passing the message throughout has been certainly effective and have continuously helped workers much like me to attain their ambitions. Your new helpful tutorial denotes a lot a person like me and further more to my colleagues. Warm regards; from everyone of us.
off white http://www.offwhitehoodies.us

supreme

I am glad for commenting to make you understand of the amazing encounter my cousin’s princess experienced visiting your webblog. She noticed a good number of issues, which included what it’s like to have a wonderful teaching spirit to get other individuals with ease master several tricky subject areas. You truly surpassed her expectations. I appreciate you for distributing such interesting, trustworthy, educational and in addition unique tips about the topic to Sandra.
supreme http://www.supremesonline.com

supreme clothing

I wish to point out my love for your kind-heartedness supporting those people who must have help on this field. Your very own commitment to getting the solution along turned out to be definitely valuable and has always permitted some individuals just like me to attain their aims. Your amazing insightful tips and hints denotes so much a person like me and even further to my fellow workers. Many thanks; from each one of us.
supreme clothing http://www.supreme-clothing.us.org

kobe byrant shoes

I and also my guys appeared to be reading the best things from your web site and so then came up with a terrible suspicion I never thanked the web site owner for those techniques. Those people are already for this reason passionate to learn them and have now certainly been taking pleasure in those things. Many thanks for simply being considerably thoughtful as well as for selecting variety of extraordinary useful guides millions of individuals are really needing to understand about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.
kobe byrant shoes http://www.kobe-shoes.us.com

bape

Thanks a lot for giving everyone an exceptionally superb chance to read from this blog. It is always very nice and as well , stuffed with a lot of fun for me and my office colleagues to visit the blog on the least thrice a week to study the fresh stuff you have. Of course, I am actually contented with the brilliant points you give. Certain two ideas in this article are ultimately the finest we have all had.
bape http://www.bapeshoodie.com

nba star shoes

I have to show some thanks to the writer just for bailing me out of this type of condition. Because of surfing through the world wide web and obtaining strategies which are not productive, I was thinking my entire life was done. Living without the presence of solutions to the problems you have sorted out by means of your good blog post is a crucial case, and ones which may have in a wrong way damaged my entire career if I had not noticed the blog. Your mastery and kindness in dealing with all the details was crucial. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I am able to at this moment relish my future. Thank you very much for this professional and result oriented help. I won’t be reluctant to recommend your web page to anybody who should have guidance on this matter.
nba star shoes http://www.nbastarshoes.com

jordan retro

I needed to compose you this little bit of note just to thank you so much the moment again for these striking suggestions you have documented on this page. It was really pretty open-handed with you to make easily exactly what some people would’ve offered for sale as an e book to earn some money for their own end, notably considering the fact that you could possibly have tried it in case you wanted. These basics likewise served to become a easy way to understand that some people have a similar dreams just as my personal own to figure out significantly more related to this problem. I am sure there are many more pleasurable periods ahead for many who read through your blog.
jordan retro http://www.jordan-retro.us.com

curry shoes

I’m writing to make you be aware of of the beneficial experience my cousin’s daughter obtained reading your webblog. She realized a good number of things, with the inclusion of what it is like to possess a very effective teaching character to have the mediocre ones without difficulty master selected hard to do matters. You actually did more than our own expectations. Thank you for supplying these essential, dependable, educational and even cool tips on that topic to Evelyn.
curry shoes http://www.curry9.us

golden goose glitter sneakers

I as well as my pals have been studying the good key points located on your web page while at once developed an awful suspicion I never expressed respect to the web blog owner for them. These ladies were as a result joyful to read through them and have in effect truly been taking advantage of those things. Appreciation for truly being simply accommodating and for finding variety of ideal issues most people are really wanting to learn about. Our own sincere apologies for not saying thanks to earlier.
golden goose glitter sneakers http://www.goldengooseshoes.us.org/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=glitter&x=0&y=0

hermes birkin

I actually wanted to write down a message so as to thank you for those nice guides you are posting on this website. My time-consuming internet look up has finally been paid with extremely good facts and techniques to go over with my pals. I would tell you that most of us readers are unquestionably endowed to live in a good community with many marvellous individuals with very beneficial plans. I feel very grateful to have come across your entire web site and look forward to some more fun moments reading here. Thanks again for everything.
hermes birkin http://www.hermesbirkins.com

jordan shoes

My husband and i got so more than happy Edward could carry out his web research because of the ideas he obtained out of your web site. It’s not at all simplistic to just happen to be giving away concepts that many some people have been trying to sell. And now we understand we have the website owner to be grateful to for this. These explanations you made, the easy blog navigation, the relationships you will assist to foster – it’s mostly fantastic, and it’s letting our son in addition to us reckon that that subject is cool, which is very fundamental. Many thanks for all the pieces!
jordan shoes http://www.jordanshoesstore.us.com

hermes outlet

Thanks for all your valuable effort on this web site. My aunt enjoys going through research and it’s obvious why. My spouse and i notice all concerning the lively form you offer advantageous solutions via your web blog and as well as invigorate response from the others on the concept and our simple princess is understanding a lot of things. Have fun with the rest of the new year. You’re conducting a great job.
hermes outlet https://www.hermesoutlets.com

golden goose sneaker

I have to show my passion for your kind-heartedness supporting those who really need help on the area. Your personal commitment to getting the message all around has been rather informative and has without exception helped regular people like me to get to their ambitions. Your valuable recommendations means a whole lot to me and even more to my office colleagues. With thanks; from each one of us.
golden goose sneaker http://www.goldengooseoutletus.com

golden goose leopard sneakers

My spouse and i were fulfilled that John could deal with his web research through the precious recommendations he discovered in your web page. It’s not at all simplistic to just possibly be giving freely secrets and techniques a number of people could have been making money from. We fully grasp we’ve got the writer to appreciate for that. All the illustrations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships you help to create – it’s most great, and it is facilitating our son in addition to the family consider that this issue is thrilling, and that is really mandatory. Thank you for all the pieces!
golden goose leopard sneakers http://www.goldengooseoutletstore.com/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=leopard

yeezy

Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally brilliant possiblity to read critical reviews from this blog. It is always very nice and as well , packed with amusement for me and my office mates to visit your website really three times in one week to learn the new guides you have got. And lastly, I’m just usually happy with your fabulous information you serve. Certain 1 points in this posting are rather the most suitable we have all ever had.
yeezy http://www.shoes-yeezy.us

golden goose sneakers womens

I simply had to appreciate you again. I do not know what I would’ve used without these tactics shown by you over this area. Previously it was a real hard matter in my position, but discovering a well-written mode you resolved the issue made me to weep over fulfillment. Now i am grateful for the guidance and as well , hope that you find out what a powerful job you have been undertaking training people today thru your blog post. Most likely you haven’t come across all of us.
golden goose sneakers womens http://www.goldengooseofficial.com

golden goose outlet

I have to express some appreciation to the writer just for bailing me out of such a circumstance. Right after checking through the world wide web and seeing proposals which were not pleasant, I assumed my life was done. Existing without the presence of strategies to the problems you have fixed all through your entire posting is a crucial case, and the kind which might have negatively affected my entire career if I had not encountered your web site. Your own talents and kindness in touching the whole thing was very useful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a step like this. I can also at this point look forward to my future. Thank you so much for the specialized and amazing guide. I will not be reluctant to recommend the website to anybody who requires guidelines on this topic.
golden goose outlet http://www.golden-goosesoutlet.com

Odpovědět