[metaslider id=11715]

Svatováclavské legendy, kolik je v nich bohatství. Autoři těchto starodávných spisů si ani tak nevšímají Václavova knížecího profilu, jako spíš jeho duchovních aktivit, kterými obohacoval své současníky. Když se dnes do těchto životopisných črtů člověk zaposlouchá, objevuje v nich velké povzbuzení a poznává, že světec Václav nepatří jen minulosti a dávným dějinám našeho národa, kdy se rodil duch české státnosti, ale že jeho postava osloví vnímavého posluchače i dnes.

S jakou zvláštní vyrovnaností vstupuje Václavův majestát do naší současné rozháranosti, která obírá českého človíčka o bohatství ducha a o jeho tvořivou inspiraci. Jak na nás i dnes po tolika staletích zapůsobí Václavova statečnost, se kterou odhaluje zbabělost těch, kdo se bezostyšně pyšní blahobytným stylem života? Jak dovede jeho štědrost zabušit na naše už téměř ospalé svědomí, které nás oslepuje při řešení dnešních problémů? A co Václavova moudrost a prozíravost, s jakou se vypořádával s těžkostmi, které musel jako panovník řešit? Není tato jeho moudrost a prozíravost odhalením bezduché prázdnoty života těch, kteří vězí v osidlech světáckosti a nezáleží jim na mravním profilu lidské důstojnosti? Václavova láska k pravdě, kterou se stával den ze dne nepohodlným těm, kdo holdovali rozmařilému a bohapustému životu a tak se snadno zaprodávali tlaku veřejného mínění a domnívali se, že oni jsou protagonisté moderního stylu života, není výmluvným svědectvím o jeho čistém a pokorném vztahu k Bohu a člověku? A kdo je ještě dnes schopný vnímat Václavovu zbožnost a lásku k Ježíši Kristu? Nejsou právě tyto ctnosti osvětlením jeho mučednické smrti, lásky k vlasti a milosrdenství k trpícímu člověku?

O tomto světci na úsvitu našich národních dějin platí slova Knihy Moudrosti: „Ti, kdo střeží svaté příkazy, budou uznáni za svaté. Ti, kdo jsou o nich poučeni, naleznou ospravedlnění. Buďte tedy žádostiví mých slov, tužte po nich a poučí vás.“

Svatý Václav není pro nás Čechy jen mrtvým idolem, který na chvíli ožívá v srdcích lidí, když se nad naším národem vznáší temnota všelijakých zkoušek a trápení. Není jen symbolem, který tu a tam přiměje lidi k zamyšlení nad tajemstvím jednoty a pokoje. Je pro nás i dnes svědkem víry v Boha, který i v proměnách času zůstává se svou láskou k člověku stejný včera i dnes. Je svědkem hodnot, které vítězně přežívají filozofické a ideologické teorie a programy, které za sebou zanechávají nejen materielní zpustošení, ale i prázdnotu lidských srdcí.

Václavova tisíciletá přítomnost v dějinných událostech českého národa je živá proto, že i on je živý. Jeho příklad burcuje nejen k zamyšlení, ale i k následování. Jak znám jeho život? Nejsou to jen informace, které bezhlavě přijímám z ideologicky zabarvených a historicky zkreslených informací? Anebo příklad Václavova života zůstává živým odkazem panovníka, který svatě střežil svaté příkazy a byl žádostiv Božího slova?

V onom svatováclavském chorálu „Nedej zahynouti nám ni budoucím“ je vyjádřena touha těch, kdo mají odvahu sepnout ruce k modlitbě a prosit o Boží požehnání a radost ze služby Bohu a lidem.

Svatý Václave, oroduj za náš český národ i za jeho budoucnost a zůstávej s námi v našich zápasech, v nichž bolestně hledá každý z nás svou vlastní identitu, radost a pokoj srdce.

Mons. Josef Socha

37 comments

Hamish

Touche. Outstanding arguments. Keep up the great spirit.

Look into my blog :: Eloy

Asa

When someone writes an article he/she maintains
the image of a user in his/her brain that how a user can understand it.
So that’s why this post is perfect. Thanks!

Have a look at my web page Major

Gabriela

Luckily, the stigma is slowly disappearing with the sale of anal stimulation toys increasing by 56 percent over the past five years!
Showers are recommended over baths to reduce the risk of bacterial infection during the healing period.
The risk of infection or injury with a VCH is
low but still possible, along with other risks associated
with any body piercing. During the healing period, the piercing is a wound and can increase the risk
of sexually transmitted infections. Clitoral hood piercings also have rather short
healing times, due to the amount of blood circulation to the area.
Brown said as an increasing number of sex offenders have access to the Internet, they’ll interact with others with related backgrounds and lesbian getting ate out with clit piercing considering.
And remember that just because you’re focusing on the booty doesn’t mean you should
neglect other parts of the body: Stimulating the
clit with a hand or toy during anal penetration can make for
a delightful combo. Neither of these piercings penetrates the clitoris itself, although in common parlance they are sometimes called
„clit“ piercings. For many who have been sexually assaulted,
raped, sexually abused, or psychologically hurt in various ways, genital piercings serve as a means to reclaim
their sexuality or their ownership of their genitals.

Here is my website :: crypto scams

Ace

This piece of writing is really a fastidious one it assists new web viewers, who are wishing in favor of
blogging.

Feel free to visit my website: Tammara

Karleen

Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful
& it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

My page – Pearson

Shasta

I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website.
It appears like some of the text within your posts are running
off the screen. Can somebody else please provide feedback and let
me know if this is happening to them as well? This may be
a issue with my browser because I’ve had this happen previously.
Cheers

my website; Dmario

Jaymes

I got this site from my pal who informed me on the topic of
this web page and at the moment this time I am browsing this web page and reading
very informative articles here.

Also visit my webpage: Alexzandria

Shamaine

Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.
I will ensure that I bookmark your blog and
may come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great
job, have a nice afternoon!

Also visit my blog post – Qiana

Ariel

Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
Very useful info specially the last part 🙂 I care for such information a lot.
I was looking for this certain info for a very long time.
Thank you and best of luck.

my web page Shadaya

Cutberto

I’m not certain the place you’re getting your information, however great
topic. I must spend some time studying much more or figuring out more.
Thanks for fantastic info I was searching for this info for my mission.

Here is my blog post … Darril

Ronette

What’s up, its fastidious post about media print, we all understand media is
a great source of facts.

Check out my site – Devion

Jess

A little work here brings big dividends in the future.

My web site: webcam chat with girls for free
(warwickpost.com)

Geoffrey

Het is zoo, de zeventienjarige had nog door geen uitstekenden dienst, door geene schitterende daad de onderscheiding
verdiend, die zich almede had vastgehecht aan zijn naam, en toen de Algemeene Staten hem kortgeleden het Markiezaat van Bergen.

Review my web site park inn hotel amsterdam

Frank

Slechts weinig Fransen praten goed genoeg Engels voor
een degelijke communicatie. Een klein deel, met name op
kleine zijkanalen moet je de sluizen geheel zelf bedienen.

my site; landen met de k

Hallie

Heya i am for the primary time here. I came across this board
and I to find It truly helpful & it helped me out much. I’m hoping to offer something again and aid others like you aided me.

Also visit my webpage: Walker

Darrel

I do consider all the concepts you have introduced on your
post. They’re really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too brief
for starters. Could you please prolong them a little from subsequent time?
Thank you for the post.

Feel free to visit my web page: Meridith

Mona

Having read this I believed it was extremely informative.
I appreciate you taking the time and energy to put this short article together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting
comments. But so what, it was still worthwhile!

Stop by my blog: Emely

Halley

In oktober 2007 is de dvd We Will Rock You heruitgebracht onder de titel Queen Rock
Montreal & Live Aid. Op 30 oktober werd hier tevens een dvd van uitgebracht.

Also visit my web site … hotel nabij disneyland parijs

Jeffry

Since the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will be famous,
due to its feature contents.

My site – Hazel

Latosha

We stumbled over here coming from a different page and thought I may as well check things out.
I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.

my web page :: Robert

Norine

I relish, lead to I found just what I was looking for.
You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye

Have a look at my site; Gail

Alexandra

It’s hard to come by experienced people about this subject, however, you sound like you know what you’re talking about!

Thanks

Feel free to surf to my page :: Sara

Glennis

Awesome article.

Feel free to visit my site; Janeisha

steph curry shoes

A lot of thanks for your whole work on this site. Ellie enjoys engaging in investigations and it’s really easy to see why. Many of us notice all of the dynamic medium you provide reliable guidance through the blog and inspire contribution from other individuals on the issue and my child is without a doubt studying a lot of things. Enjoy the rest of the new year. Your carrying out a really great job.
steph curry shoes http://www.stephcurry.us

fear of god essentials hoodie

I needed to write you the bit of observation to be able to thank you very much yet again about the fantastic tips you’ve documented on this website. It was so pretty generous with people like you to allow easily what a lot of folks could possibly have offered for sale for an electronic book in order to make some bucks on their own, precisely considering that you might have tried it if you ever desired. The thoughts additionally served to be the easy way to understand that other people have the same interest just as my very own to realize somewhat more with respect to this matter. Certainly there are lots of more pleasant sessions up front for many who view your site.
fear of god essentials hoodie http://www.fearofgodessential.com

bape

I want to convey my gratitude for your kind-heartedness for men who require assistance with this theme. Your personal dedication to getting the solution all over came to be incredibly beneficial and have surely helped men and women just like me to reach their pursuits. Your personal useful facts implies a great deal to me and substantially more to my office colleagues. Warm regards; from each one of us.
bape http://www.bapesclothing.com

jordan 1

I precisely desired to thank you very much yet again. I’m not certain what I could possibly have taken care of without the actual basics provided by you concerning this area of interest. It had become a real fearsome condition in my circumstances, but seeing this well-written strategy you resolved the issue made me to jump for fulfillment. I will be thankful for your service and then wish you really know what a great job that you are carrying out educating most people using your blog. Most likely you haven’t met any of us.
jordan 1 http://www.jordan1shoes.us

kyrie shoes

I in addition to my buddies came viewing the excellent suggestions on your website while quickly I had a terrible suspicion I had not thanked the web site owner for those strategies. Those women were consequently stimulated to see them and have now simply been taking advantage of these things. Thanks for turning out to be indeed thoughtful as well as for figuring out this form of impressive subject matter millions of individuals are really needing to discover. Our honest apologies for not expressing appreciation to earlier.
kyrie shoes http://www.kyrie9.us

clothing

Thank you for all your valuable efforts on this web site. My mom takes pleasure in carrying out internet research and it’s simple to grasp why. Most of us notice all about the lively mode you present advantageous tips by means of this web site and as well invigorate response from other people on that area and our own princess is undoubtedly discovering a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. Your performing a great job.
clothing http://www.bape-outlet.com

hermes outlet

Thank you a lot for giving everyone an exceptionally splendid chance to read in detail from this site. It really is so ideal and also jam-packed with a good time for me personally and my office peers to visit the blog at the very least 3 times a week to read the latest things you will have. And of course, I’m also always amazed with all the mind-blowing secrets served by you. Certain 1 areas in this article are certainly the finest we have all had.
hermes outlet https://www.hermesoutlets.com

hermes bag

I have to show my appreciation to the writer just for bailing me out of this type of crisis. After looking throughout the search engines and obtaining advice that were not helpful, I figured my life was done. Being alive without the presence of approaches to the issues you have sorted out as a result of this guide is a crucial case, as well as the ones that could have adversely affected my entire career if I had not discovered your site. Your actual knowledge and kindness in handling all the pieces was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a point like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks so much for the professional and amazing guide. I will not be reluctant to propose your web page to anybody who needs to have guidelines on this situation.
hermes bag http://www.hermesbagsonline.com

jordan 13

I in addition to my buddies ended up going through the excellent recommendations on the blog and then instantly came up with a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those strategies. These people came certainly passionate to study all of them and have in effect in reality been tapping into these things. Thanks for truly being well helpful and then for utilizing such very good ideas millions of individuals are really needing to be informed on. Our sincere regret for not expressing gratitude to sooner.
jordan 13 http://www.jordan13.us.com

jordan outlet

I simply needed to thank you very much again. I am not sure what I would’ve carried out without the entire information shared by you relating to such a topic. It absolutely was a very alarming condition in my view, but taking a look at the very professional tactic you treated the issue forced me to jump over joy. I’m just happier for the help and even believe you comprehend what an amazing job your are undertaking teaching many others by way of your web blog. I’m certain you have never encountered any of us.
jordan outlet http://www.jordanxtravisscott.com

jordan outlet

I have to express my appreciation to the writer just for bailing me out of this type of challenge. Right after looking throughout the online world and getting methods which are not helpful, I assumed my entire life was gone. Being alive minus the approaches to the issues you have sorted out as a result of your main report is a serious case, and the kind that would have in a wrong way damaged my entire career if I had not come across the website. Your own talents and kindness in playing with all the pieces was vital. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a thing like this. I can also now look ahead to my future. Thanks a lot very much for this expert and effective guide. I won’t think twice to refer your blog to anybody who would like direction on this area.
jordan outlet http://www.shoesjordan.us.com

goldengoose shoes

There are certainly plenty of particulars like that to take into consideration. That may be a nice level to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions like the one you convey up the place crucial thing will probably be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the influence of only a second抯 pleasure, for the rest of their lives.
goldengoose shoes http://www.goldengoosesstore.com

yeezy 350

I together with my buddies were found to be analyzing the excellent secrets located on your web blog then before long developed a horrible suspicion I never thanked you for those techniques. My young men are actually absolutely warmed to learn all of them and have without a doubt been having fun with those things. Thank you for really being so considerate and for choosing some beneficial resources most people are really desperate to learn about. My very own honest regret for not saying thanks to sooner.
yeezy 350 http://www.yeezy-350.us.com

Odpovědět