[metaslider id=11715]

V sobotu 26. ledna se poprvé v historii farnosti uskutečnil v prostorách fary farní ples. Jeho výtěžek je určen na opravu přibyslavských varhan.

S myšlenkou uspořádat ples přišel teprve před neuvěřitelnými dvěma týdny známý přibyslavský řezník a – jak bývá nazýván – vepřový mág Lukáš Sejkora. K tomu se přidal nápad spojit příjemné s užitečným a pojmout ples jako benefiční. Otec Zdeněk dal této skvělé myšlence své požehnání, a tak se přípravy za pomoci mnoha spolupracovníků mohly rozjet v plném proudu.

Páteční den byl určen pro přípravu nejrůznějších zabijačkových dobrot z Lukášovy dílny – a tak během dne postupně spatřily světlo světa tlačenka, guláš a další výrobky, které pak byly na plese k mání pro zaplnění hladových žaludků i pohlazení chuťových buněk. Během soboty se pak farní sál proměnil v taneční parket, Šatlava, která se zhostila hudebního doprovodu – a nutno podotknout, že na výbornou – si připravila své „nádobíčko“ a ples mohl začít.

Začátek plesu by stanoven na devatenáctou hodinu, avšak krátce po ní se po faře pohybovalo jen několik osob a to ještě převážně z řad pořadatelů. Až by se mohlo zdát, že celý ples spěje k velkému fiasku. To by však člověk nesměl znát přibyslavské farníky. A tak se farní sál a přilehlé prostory během následující hodiny naplnily několika desítkami osob nejrůznějšího věku. Jak lze vidět z fotografií, složení bylo skutečně různorodé – od mládeže až po ty nejstarší, jejichž vlas již krášlí stříbro.

První sérii, jenž se nesla v dvoučtvrteční taktu, načala Šatlava krátce po půl osmé a ihned se na parketě objevili první tanečníci. A tak tomu už zůstalo po celý večer, nebyla písnička, aby na ní někdo netancoval, po většinu sérií byl parket plný.

Po úvodní sérii dostal slovo otec Zdeněk Kubeš, aby mohl všechny přítomné přivítat a pozdravit, a pak už následoval jeden tanec za druhým. Komu už nohy netančily, mohl využít občerstvení na chodbě, zajít do kuchyně na již zmíněné vepřové dobroty nebo jen tak posedět a popovídat u stolů rozmístěných po chodbě i v sále.

Po jedenácté hodině přišel na řadu taneční pořádek, kterým se pořadatelé inspirovali na Plesech mladých pořádaných SHM, a který – jak jinak – opět slavil úspěch. Série devíti tanců z tanečního pořádku si vyžádala menší půlnoční přestávku, po které přišel ten správný čas, aby se slova ujali Maruška Zrzavá a Kája Březina, hlavní organizátoři opravy varhan, a poděkovali všem, kteří se o tento benefiční ples zasloužili. Vedle již zmíněného Lukáše Sejkory to je jeho pravá ruka Zdena Strašilová, dále pak kuchařský tým ve složení Jiří Březina, Anna Šauerová a paní Čeplová, celý rozsáhlý klan rodin Málkových, Šatlava a také všichni ti, kteří na tento ples přišli. Podle předběžných odhadů Marušky a Káji tento ples přinesl výtěžek za několik benefičních koncertů.

Plesové veselí pokračovalo i po půlnoci. Kluci ze Šatlavy předváděli zajímavé výměny nástrojů, nejvytrvalejší tanečníci dál ošoupávali lak z podlahy na sále, na své si přišli i vyznavači poga. A tak se všichni protančili a proskákali až ke čtvrt na tři, kdy s posledním Pitrisovým úderem do bicích skončil první farní ples.

Z očí i slov všech přítomných šlo číst, že se ples skutečně vydařil. Dost možná, že touto skvělou akcí byla položena nová tradice. Inu, nechme se překvapit příští rok.


Update 29. 2. 2008 17.30

Již je znám přesný výtěžek plesu. Čistý zisk na opravu varhan činí 12 300 Kč.

...

Komentáře uzavřeny