[metaslider id=11715]

O uplynulém víkendu 3. až 5. října 2008 se uskutečnil osmý ročník hudebního festivalu Přibyslavské nocturno, který přibyslavská farnost pořádá pravidelně od roku 2001. Letošní ročník proběhl oproti předchozím létům o čtrnáct dní dříve, důvodem bylo teplejší počasí.

Páteční nocturno

Festival odstartoval ve farní stodole krátce po půl osmé večer vystoupením folkového dua Jir-Ka. Jiří Fryč a Kamila Novotná, jak se členové dua jmenují, během hodiny zahráli a zazpívali písničky ze své vlastní tvorby a přidali i několik písní převzatých

Následovalo vystoupení formace Pavel Helan a Kapela, která předvedla skvělou hudební show. V podání této hudební čtveřice zazněla krom jejich vlastních skladeb například i píseň Johnnyho Cashe, při které se tato legenda amerického country díky Pavlu Helanovi zhmotnila na jevišti. Vrcholem jejich vystoupení pak byla záverečná píseň Včelka Mája a věrná imitace Karla Gotta.

Jako třetí se představila skupina Hadry z těla, která zahrála svůj hradní folk-punk. Rychlý punkový rytmus rozhýbal do té doby poněkud ztuhlé publikum, a tak alespoň malá část přítomných využila prostor mezi diváky a pódiem pro tanec pogo, později i polku.

Závěr pátečního nocturna patřil funky undergroundové skupině Sodan´ton, jejichž koncert trval až daleko za půlnoc.

Sobotní nocturno

První část sobotního nocturna začala v 16 hodin na farním dvoře workshopem Škola gospelu. Přítomní návštěvníci se mohli v následujících dvou hodinách naučit pod vedením zpěváků a muzikantů z gospelového souboru ADD Gospel čtyři gospelové písně.

Večerní část sobotního programu začala v 19 hodin, letos výjimečně opět ve farní stodole. Jako první se představilo havlíčkobrodské trio TeaPacks, které se svým instrumentálním etno-jazzem sklidilo u publika značný úspěch. Neméně úspěšný byl i druhý vystupující soubor a to, již zmíněný, ADD Gospel. Rytmické melodie převážně anglických písní rozehřály snad všechny posluchače, zároveň jim však písně dávaly prostor k zamyšlení, možná i modlitbě. Na závěrečné čtyři skladby byli na pódium pozváni účastníci odpoledního workshopu, kteří tak společně se souborem Add Gospel mohli předvést své odpolední snažení.

Nedělní nocturno

Třídenní festival Přibyslavké nocturno 2008 zakončila již tradičně nedělní bohoslužba, kdy při druhé mši svaté zazpívalo přibyslavské sdružení pro starou hudbu La Via a přibyslavský Chrámový sbor.

Fotogalerie

Další fotografie naleznete na webu Nocturna a také ve fotogalerii autora.

...