[metaslider id=11715]

Zpověď úspěšného podnikatele Radima Passera

Už jako desetiletý kluk jsem si vysnil, že budu skvělým fotbalistou a k tomu budu mít krásnou ženu, hodně dětí, dům svých snů… ano, to vše bylo součástí mých představ. Dnes jsem většinu toho měl, jen kariéru fotbalisty jsem vyměnil za kariéru úspěšného podnikatele. Hodnota mé firmy už stoupla na několik stovek milionů korun. Prožíval jsem „americký sen.“

Byl pátek dopoledne a já se chystal za Janou do porodnice. Očekávali jsme narození našeho prvorozeného syna. A tu mne napadlo, že by bylo dobré, kdybychom se pomodlili. Jana se sice několikrát snažila se mnou hovořit o Bohu, ale já jsem byl jako zabedněnec, který nechtěl nic
slyšet. Ale toto byla mimořádná situace. Velmi záleželo na tom, aby nevznikly žádné problémy. Proto jsem se chtěl pro jistou obrátit k Bohu.Před půl druhou odpoledne byl náš syn na světě. Dali jsme mu jméno Max, po mém tatínkovi. Hned se mi moc líbil. Narodil se však o pár týdnů dříve, a tak putoval do inkubátoru. Jana celý porod statečně zvládala, nyní ji lékaři nechali odpočívat. Zůstali jsme spolu sami na jednom z porodních pokojů. Drželi jsme se za ruce a prožívali jsme krásné, obyčejné lidské štěstí.

Následující den byla překrásná sobota. Hned ráno jsem volal ženě do porodnice. Byla v pořádku a velice šťastná. Rychle jsem se oblékl a spěchal za nimi do nemocnice když jsem přejížděl Vltavu po Jiráskově mostě, tekly mi slzy radostí.

Každý den jsem spěchal domů. Těšil jsem se na koupání Maxíčka, u něhož jsem nikdy nechtěl chybět. Za několik dní se Janě zdálo, že chlapeček málo pije, poprosila mne, abych zavolal do nemocnice.

Hned druhý den ráno jsme předali syna panu doktorovi. Po chvíli jsme si vyslechli špatnou zprávu – Maxíček musí na operaci. Cestou z nemocnice jsme oba plakali, tašku na miminko jsme nesli prázdnou. Nemohli jsme té zprávě stále uvěřit. Jana se ke mně obrátila a řekla: „Myslím si, že Bůh nám chce něco říct.“ V ten okamžik jsem si uvědomil, jaký jsem zoufalec, jak podivné mám poskládány své priority. Nedával jsem Bohu šanci, aby se stal součástí mého života. Velmi silně jsem právě teď vnímal, že Bůh existuje. Zároveň se mi vynořily výčitky svědomí vůči Bohu i své ženě. A nahlas jsem řekl: „Jáni, já bych se chtěl změnit.“

Po několika dnech jsme s Janou přijeli za Maxíčkem do nemocnice. Jakmile se objevil doktor, došlo nám, že je zle. Měl v očích slzy, když nám říkal, že náš chlapeček má v hlavičce nádor, který nelze vyoperovat. Nemá žádnou naději na přežití. Dal bych všechno, co jsem měl, abych mu mohl pomoci. V nerovném souboji se však nedalo nic dělat. Asi po dvou měsících náš chlapeček zemřel. Můj „americký sen“ se zhroutil jak domeček z karet.

Rozhodl jsem se následovat Boha, ale zatím jsem nevěděl, co to vlastně obnáší. Duchovní temnota, která mne obklopovala, sice pomalu ustupovala, ale stále jsem mnoho věcí nechápal. S Janou jsme hodně hovořili o Bohu. Chtěl jsem v otázce vztahu s Pánem Bohem udělat trvalou změnu. Pomalu jsem začínal chápat, kým skutečně je Ježíš Kristus.

Ještě jsem musel ujít velký kus po duchoví cestě, než jsem uvěřil, že milostí Boží mohu být spasen. S lítostí jsem Bohu vyznal své hříchy. Výsledkem byl pokoj v mém srdci. Uvědomil jsem si, že mi Bůh skrze spravedlnost a oběť Pána Ježíše Krista odpustil. V srdci jsem pak pocítil hlubokou vděčnost za Boži lásku a milosrdenství ke mně. To mě vedlo ke změně. Z hloubi svého srdce jsem toužil následovat svého Spasitele. To znamená dát přednost jeho vůli před mou vlastni, důvěřovat ve všem více jemu, než sobě.

S Janou jsme prožívali krásný vztah s Ježíšem, který byl středem našeho života, a po létech čekaní jsme se opět těšili na miminko. Boží cesty jsou pro nás smrtelníky něčím naprosto úžasným, co nelze vystihnout. Bůh nám dává svobodu rozhodování. Ví však, co je pro nás věčný úděl nejlepší. Přeje si, abychom se pro něho každodenně rozhodovali. K ničemu nás však nenutí. Největší překážkou pro přijetí Boha je pýcha. Právě i ta nepochybné i mně dlouho bránila uvědomit si vůbec, že i já potřebuji ve svém životě Ježíše. Nedocházelo mi, že bez něho je všechno pomíjivost a marnost. Teprve když Bůh dopustil, aby náš syn zemřel, mé spoléháni na sebe se ukázalo, jako základy stavby postavené na písku.

Bolest v srdci přetrvávala, ale měli jsme naději, která se stávala jistotou. Náš život dostával s Ježíšem opět smysl. Bůh vždy vykoná svou část společné práce s člověkem. A zbytek? Ten již máme v rukou pouze my sami. Je totiž našim svobodným rozhodnutím, přijmout Ježíše či nikoli.

Kdo důvěřuje Ježíši, ten je v životě i ve smrti v dobrých rukách.

13 comments

hermes bag outlet

Thanks for all of your work on this website. Debby enjoys doing internet research and it’s easy to understand why. My spouse and i learn all of the lively way you create invaluable tactics through your website and therefore foster response from others on the point and our girl is in fact being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are conducting a tremendous job.
hermes bag outlet https://www.hermesoutlets.com

bapesta shoes

Thank you for all your hard work on this site. Ellie really likes managing investigation and it’s really simple to grasp why. A lot of people notice all relating to the powerful medium you offer important strategies on the web blog and as well as strongly encourage contribution from others on the matter and our princess has always been starting to learn so much. Enjoy the rest of the year. Your performing a stunning job.
bapesta shoes http://www.bape-stas.com

goyard

I’m also commenting to let you know what a terrific encounter my friend’s child had going through your web page. She even learned a wide variety of things, which include how it is like to possess an ideal giving style to let the rest completely grasp certain complicated subject matter. You actually did more than readers‘ expected results. Thank you for producing such powerful, healthy, edifying and also easy thoughts on the topic to Mary.
goyard http://www.goyardsoutlet.com

off white

I must voice my admiration for your generosity in support of those individuals that really need help on this particular question. Your real dedication to passing the solution across was pretty informative and have always permitted professionals much like me to realize their ambitions. Your entire informative suggestions signifies a great deal to me and extremely more to my mates. Regards; from all of us.
off white https://www.off-whiteonline.com

kyrie 7

I truly wanted to compose a remark so as to say thanks to you for these fantastic points you are sharing here. My time-consuming internet investigation has finally been compensated with sensible ideas to exchange with my contacts. I would tell you that many of us website visitors are undoubtedly endowed to live in a great place with so many marvellous people with very helpful things. I feel extremely grateful to have come across the website page and look forward to many more excellent times reading here. Thanks a lot again for a lot of things.
kyrie 7 http://www.kyrie-7.com

kobe shoes

I simply needed to thank you so much all over again. I’m not certain the things I might have gone through without the type of tips and hints revealed by you over that problem. It actually was the troublesome matter in my position, nevertheless spending time with a well-written avenue you dealt with it took me to weep over joy. Now i am grateful for your advice and even trust you are aware of a great job you are carrying out educating the rest through your web site. Most likely you haven’t got to know any of us.
kobe shoes http://www.kobe.us.com

nike travis scott

I not to mention my friends appeared to be checking the best thoughts from your web site while suddenly I got a horrible suspicion I never expressed respect to the website owner for those tips. All of the young men are already certainly glad to read all of them and have now clearly been taking pleasure in these things. I appreciate you for actually being so thoughtful as well as for selecting variety of brilliant subject matter millions of individuals are really desperate to understand about. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.
nike travis scott http://www.jordanxtravisscott.com

kd12

I enjoy you because of your whole effort on this web page. Kate loves setting aside time for investigation and it’s simple to grasp why. A number of us notice all concerning the compelling mode you give priceless information via the blog and as well as foster participation from other individuals on that issue while our favorite princess is without a doubt being taught a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You’re the one performing a good job.
kd12 http://www.kd12.org

kd 15

I wish to get across my affection for your generosity supporting people that must have help with this important subject. Your special commitment to passing the message all over was surprisingly invaluable and has in most cases empowered men and women just like me to get to their targets. Your personal warm and helpful publication entails a whole lot to me and a whole lot more to my colleagues. Thanks a lot; from everyone of us.
kd 15 http://www.kd15.org

yeezy outlet

I actually wanted to jot down a simple note to thank you for these nice information you are showing here. My rather long internet search has now been recognized with brilliant ideas to go over with my classmates and friends. I ‚d assume that we visitors are very much blessed to be in a superb site with so many special professionals with valuable tactics. I feel pretty grateful to have seen the web page and look forward to tons of more brilliant times reading here. Thank you again for everything.
yeezy outlet http://www.yeezysneakers.us.org

a bathing ape

I have to show some thanks to you for rescuing me from this particular issue. Right after surfing around through the internet and seeing techniques that were not pleasant, I assumed my life was gone. Existing without the presence of solutions to the difficulties you have sorted out by means of your good short article is a serious case, as well as the kind that might have negatively damaged my entire career if I had not noticed the website. Your own skills and kindness in taking care of a lot of stuff was helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a thing like this. I can also now relish my future. Thanks for your time so much for your expert and results-oriented guide. I won’t be reluctant to recommend your blog post to anyone who would like guide about this area.
a bathing ape https://www.bapesoutlet.com

GilbertCault

Register and take part in the drawing, click here

Odpovědět